Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Harklowa:

Kościół w Harklowej

Kościół pod wezwaniem Narodzenia N.P. Marii. Pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, jako drugi na tym miejscu parafialny. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej z wieżą na słup.
Prezbiterium zamknięte prostą ścianą, z zakrystią od północy. Szersza nawa prawie kwadratowa, przy niej od północy kaplica kwadratowa z 1866 roku, od południa kruchta z II połowy XVIII wieku. Dach o jednej kalenicy, pokryty gontem. Wieża od zachodu, kwadratowa, o ścianach pochyłych, pobitych gontem, z nadwieszoną izbicą i ostrosłupowym hełmem gontowym. Kościół poddano gruntowemu remontowi w 1877roku.
Soboty zrekonstruowano w 1934 roku. W 1931 roku podjęto decyzję o wykonaniu nowej polichromii.. Odkryto wówczas pozostałości gotyckiej dekoracji patronowej, wykonanej przy pomocy tych samych szablonów, co w pobliskich Dębnie i Łopusznej. 19 starych desek, które były użyte wtórnie jako podłoga strychu, przeniesiono do kruchty pod wieżą, układając z nich strop. W ołtarzu głównym części malowanego tryptyku z początku XVI wieku, obraz środkowy ze św. Rodziną, skrzydła z postaciami Świętych i nasada ze Zwiastowaniem.
Jako zasuwa barokowy obraz zaślubin św. Katarzyny sprowadzony z Rzymu w 1930 roku. Po bokach tęczy dwa boczne ołtarze z pierwszej połowy XVIII wieku. Dwa ołtarze w kaplicy rokokowe, pochodzą ze Spisza1. Całość wnętrza nie sprawia jednolitego wrażenia. Sklepienie – pozornie łukowe. W 1931 roku zastosowano zamiast belki tęczowej późnobarokowej starą deskę pokrytą gotyckim ornamentem, na której ustawiono barokowy krucyfiks i wycięte z desek malowane postacie Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny oraz po bokach postacie proroków Mojżesza i Aarona. Cennym zabytkiem jest zachowany dzwon z 1554 roku2.
Jerzy Kapłon
 
 
 
1 Jerzy Szablowski Katalog zabytków sztuki w Polsce. T.1 Instytut Sztuki PAN Kraków 1953 str. 355
2 Marian Kornecki Gotyckie kościoły drewniane na Podhalu. Wydawnictwo Literackie. Kraków 1987 str. 83 - 94
 
COTG PTTK i autorzy opracowań wyrażają zgodę na wszelkie wykorzystywanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <