Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Kanafaska:

Kanafaska

– element starego damskiego stroju górali pienińskich, rodzaj spódnicy, już niespotykany.

Kanafaski były uroczystym ubiorem noszonym  przez gospodynie. Zrobione były z samodziałowego materiału tkanego w poprzeczne paski białe (tkane z lnu) oraz czerwone i czasami też  niebieskie        (tkane z bawełny, kupowanej na Spiszu). Starsze kanafaski można rozpoznać po przewadze pasków białych nad czerwonymi, niebieska barwa mogła stanowić prążki. Poźniej dominował kolor czerwony, niebieski całkowicie zanikł. Można również było spotkać kanafaski, w których kolor biały był zredukowany do wąskich prążków, były to wersje bardziej odświętne. Spódnice szyte były z długości, w ten sposób, że paski tkaniny układały się pionowo. Gdy materiał był za wąski doszywano dołem kawałek materiału tak dobranego, aby nie widać było łączenia. Boki i tył kanafaski były mocno marszczone. Obwód mierzony u  dołu takiej spódnicy liczył około 3 m. Kanafaski  zostały wyparte przez następujące po nich spódnice zwane „ tybetkami”, również z czasem trudniej było zdobyć przędzę bawełnianą na Spiszu. Najdłużej utrzymały się w Grywałdzie, Hałuszowej i Tylce.

Grzegorz Szarek


 

 Źródło: Roman Reinfuss "Stroje Górali Szczawnickich" Atlas Polskich Strojów Ludowych, Część V Małopolska Zeszyt 18 1949, Nakładem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Lublinie  z Zasiłku Ministerstwa Kultury i Sztuki 


 

COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <