Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Karpackie Ścieżki:

„Karpackie Ścieżki” Fundacja Regionalna

Fundacja Regionalna „Karpackie Ścieżki” powstała w 2001 r. w Kałuszu. Organizację powołała grupa entuzjastów, turystów, głównym założycielem jest Wasyl Hutyriak (prezes). Fundacja ma na celu rozwój aktywnej turystyki, działania na rzecz ochrony przyrody, odrodzenia miejscowej tradycji, propagowanie zdrowego trybu życia oraz rozwój aktywności mieszkańców na rzecz turystyki i rekreacji. „Karpackie ścieżki”, zgodnie ze statutem, pomagają obywatelom i podmiotom prawnym poprzez przekazywanie informacji na temat znakowania, przebiegu szlaków turystycznych i możliwości zwiedzania regionów górskich obwodu Iwano-Frankiwskiego. „Karpackie Ścieżki” znakują i odnawiają szlaki, przekazują informacje dotyczące aktualnego stanu przyrody w górach, przygotowują programy tras, przejść górskich, weryfikują mapy, przewodniki, leksykony, a także realizują inne zadania związane z rozwojem turystyki, eko-turystyki, promocji zdrowego trybu życia.

Członkiem Fundacji może być każdy, kto pomaga w jej działalności. Organizacja może współpracować z innymi podmiotami prawnymi i osobami fizycznymi, jeżeli cel partnerstwa jest zgodny z założeniami statutowymi „Karpackich Ścieżek”. Na działanie „Karpackich Ścieżek” duży wpływ mają wspólnoty lokalne – Fundacja niezwykle ceni sobie głos mieszkańców terenów, na którym działa. Każdy członek Fundacji ma prawo przedstawiać swoje poglądy, propozycje rozwoju.

Dwoma najważniejszymi zdaniami, jakie postawiła przed sobą Fundacja, było odbudowanie przedwojennego schroniska na polanie Płyśce w Gorganach oraz wyznakowanie szlaku, który prowadziłby głównym grzbietem, tak, jak przed wojną prowadził szlak czerwony. Schronisko zostało oficjalnie otwarte w listopadzie 2008 r.

Ponieważ terenem działania są w dużej mierze porośnięte kosodrzewiną Gorgany, emblematem Fundacji stała się piła mechaniczna i tak też grupa jest często nazywana. Bez tego budzącego kontrowersję wśród miłośników ochrony przyrody sprzętu, nie dałoby się znakować ścieżek i wytyczać dróg w wyższych partiach Gorganów.

„Karpackie Ścieżki” są jedną z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich organizacji turystycznych. Prowadzą akcje sprzątania gór, promują aktywną i przyjazną dla środowiska turystykę. Akcja „Czyste góry” stała się imprezą coroczną, w którą angażuje się wielu turystów, a także miejscowa ludność. Są to działania konieczne, gdyż kultura turystów nie jest jeszcze rozwinięta i na szlakach można odnaleźć różne pozostałości po przyjezdnych. Podczas jednej z akcji organizatorzy z okolic połoniny Płyśce znieśli 200 kg różnego rodzaju śmieci.

Fundacja ma swoich przedstawicieli m.in. we Lwowie, Kijowie, Iwano-Frankiwsku, a także miejscowościach u podnóża gór. Aktywnie współpracuje z organizacjami zagranicznymi – polskim (m.in. PTTK), słowackimi i czeskimi. Na stronie Fundacji można zapoznać się z jej statutem, oraz przeczytać artykuły dotyczące historii i bieżącej działalności. Część tekstów jest przetłumaczonych na język angielski.

informacje: www.stezhky.org.ua
В. Гутиряк, Туристичний притулок у чистому місці, „Карпати. Туризм. Відпочинок.” No5, 2005, ст. 74-75.

Agata Hanula, SKPG Krakow

 

COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <