Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Demirkazik:

Demirkazik (3756 m n.p.m.)

  Najwyższy szczyt pasma Aladag leżącego w łańcuchu Taurusu Środkowego, ciągnącego się na przestrzeni 400 km na południu Turcji. Aladag zbudowany jest ze skał osadowych wyniesionych i ukształtowanych w pasmo górskie w trzeciorzędzie, długości ok. 25 km.
  Kopuła szczytowa D. dostępna jest turystycznie (+1 w dużej ekspozycji) wschodnią granią. Najdogodniejszy dostęp od strony bazy namiotowej w Sokul Pinar u wejścia do pierwszego wąwozu w dolinie Narpuz, następnie w głąb doliny i drugim wąwozem na kolejne piętro doliny, skąd piarżystym żlebem na grań w pobliże kopuły szczytowej.
  Pierwszego odnotowanego wejścia dokonała niemiecka wyprawa w składzie Georg Künne, Wilhelm Martin, Marianne Martin i Wele Çavuş w dniu 17 sierpnia 1927 roku. Akcja górska trwała 33 godziny.

  Demirkazik leży w północnej części Aladagu na zachód od głównej grani pasma Aladagu, pomiędzy dwoma walnymi dolinami: Północną od północy i Narpuz od strony południowej. W czasie całodziennej wycieczki należy pokonać około 1800 m przewyższenia.

  Pierwsze udokumentowane polskie wejście na D. było udziałem wyprawy Klubu Alpinistycznego z Łodzi pod kierownictwem Władysława Manduka1. Na fotografii wschodnia grań wejściowa z prawej strony.
 
opr. i fot. Jacek Ormicki
 
 
źródła: Aladag przewodnik dla zaawansowanych turystów pod red. Bogdana Mościckiego, wyd. SKPB Warszawa 1984, Wielka Encyklopedia gór i alpinizmu tom II Góry Azji pod red. Małgorzaty i Jana Kielkowskich, Sprawozdanie z wyprawy Klubu Działacza Turystyki Górskiej PTTK przy Podkomisji KiHTG (Kraków 1990 r.) .

1Taternik nr 2 z 1971 r.
 
 
COTG PTTK i autorzy opracowań wyrażają zgodę na wszelkie wykorzystywanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

 

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <