Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Jagodna schronisko:

Schronisko Jagodna

   Niemal dokładnie w połowie Gór Bystrzyckich utworzyło się obniżenie 778 m, stanowiące przełęcz w ich głównym grzbiecie. Znajduje się ono koło leśniczówki „Spalona Dolina”. Jednakże wytyczenie w 1864 r. szosy na północny wschód od Jagodnej (977 m), najwyższego wzniesienia pasma, spowodowało utożsamianie przełęczy właśnie w najwyższym punkcie jej przebiegu, na wysokości 811 m. Spory ruch i rozwijająca się turystyka zaowocowały wzniesieniem około 1870 r. gospody, która rychło przekształciła się w schronisko, zwane później od nazwiska właściciela „Hartmannsbaude”.
   W 1895 r. zostało ono zastąpione obecnym budynkiem o malowniczej, typowej dla Sudetów bryle. W 1927 r. wykupiło go Glatzer Gebirgs-Verein (Towarzystwo Gór Kłodzkich), przemianowując go na „Braudenbaude” i przebudowując nieco do 1933 r.

   Tuż po wojnie budynek został wyszabrowany i stał nieużytkowany. W 1948 r. obiekt wznowił usługi turystyczne jako własność kłodzkiego Oddziału PTT, a od 1950 r. – PTTK, pod nazwą „Spalona” lub „Na Przełęczy Spalona”. Obecna nazwa weszła w użycie w końcu lat siedemdziesiątych. Jest to jedno z najprzytulniejszych schronisk w Sudetach, odznaczające się dużymi, charakterystycznymi werandami. Dzięki świetnym warunkom narciarskim (bardzo dobre stoki, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, wyciąg narciarski) jest ono chętnie odwiedzane przez miłośników narciarstwa. Przez wiele lat gospodarzyło tu małżeństwo Olga i Henryk Lipińscy, potem sama pani Olga, utrzymująca dużą klatkę z papużkami i wiele kwiatów, aż do końca lat siedemdziesiątych. W następnych latach dzierżawcy szybko się zmieniali. Wprowadzono szereg zmian. Jedna z sal urządzona została w stylu secesyjnym, europejski standard uzyskały wszystkie łazienki a kuchnia serwuje znakomite domowe jedzenie.

   Naprzeciwko głównego wejścia do schroniska ustawiono pod koniec XIX w. na ozdobnym cokole kamienny krucyfiks w klasycyzującej formie. W sąsiedztwie wznosi się pomniczek GGV, poświęcony zmarłemu tu na wędrówce 18.05.1924 r. zasłużonemu dla turystyki na Ziemi Kłodzkiej kłodzkiemu dentyście Robertowi Pokornemu. Kilkadziesiąt metrów poniżej budynku, przy szosie, jako magazyn użytkowany jest jednoizbowy schron dla żołnierzy. Powyżej schroniska, nad drugą szosą, wznosi się inny obiekt tego typu (dziś mieszczący motopompę i zbiornik wody), maskowany cegłą na budynek gospodarczy. Przeznaczony był dla dziewięciu żołnierzy i działka przeciwpancernego. Oba obiekty powstały przed agresją na Czechosłowację.
opr. Krzysztof R. Mazurski
 
COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <