Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Radziejowa:

Radziejowa (1262 m n.p.m.)

   Radziejowa - to najwyższy szczyt Pasma Radziejowej oraz całego Beskidu Sądeckiego. Położona jest w grzbiecie głównym i kulminuje w jego centralnej części - niedaleko Rytra. Radziejowa to zwornik dla dwóch północnych grani: Jaworzyny (7,5 km. grań) oraz dla grani Magorzycy (4,3 km). Najbliższymi sąsiadami Radziejowej są: w grani zach. Mała Radziejowa (900 m. odl. ; (+) 60 m deniwelacji), w grani południowej Wielki Rogacz (1,3 km; (+) 80 m).

   Obydwie te granie pokrywają się z grzbietem głównym, zaś w graniach bocznych najbliższymi sąsiadami są: w grani pn.-wsch. - Jaworzyny (1,4 km; (+) 90 m), a w pn. nienazwany szczyt o kocie 1062 m n.p.m. (900 m;(+) 100 m). Od Wielkiego Rogacza Radziejową oddziela Przełęcz Żłobki (Zawory), natomiast trzy pozostałe nie mają swej nazwy.
Na pn.-wsch. zboczu małe naturalne jeziorko (ewenement w Beskidzie Sądeckim). Z pd.-zach. zboczy spływają strumyki zasilające Czarną Wodę, z pn.-wsch. zaś Roztokę Małą. Radziejowa wznosi się nad dolinami tych potoków. Pn.-wsch. zbocza obejmuje rezerwat Baniska. Nazwa Radziejowa pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska góralskiego Radziej, Radziejowski lub Radziejak (mniej prawdopodobne, bo wówczas raczej by się nazywała Radziejakówka). Szczyt dostępny jest czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Beskidzkim z dwóch stron: z Przehyby oraz z Wielkiego Rogacza. Trasa z Przehyby jest dłuższa, ale łatwiejsza i przy okazji zdobywa się pięć najwyższych wzniesień Beskidu Sądeckiego (Wielką Przehybę - można zboczyć ze szlaku i podejść nań, Złomisty Wierch, Bukowinki, Małą Radziejową oraz Radziejową). Natomiast szlak z Wielkiego Rogacza pnie się bardzo ostro do góry i nie jest łatwy do pokonania (po deszczu podejście niemal niemożliwe). Szczyt nie prezentuje walorów widokowych. Na wierzchołku znajdują się: Pomnik 1000-lecia chrztu Polski i tablica informacyjna Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

opr. Wojtek Bajak
mapa wyd. Compass

COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <