Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Barnów Las:

Barnów Las

   Barnów Las (857 m n.p.m.) - szczyt wznoszący się w bocznej południowo - zachodniej grani Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, dla której zwornikiem jest Runek. Wznosi się on nad dolinami: Żegiestowskiego Potoku oraz Baraniackiego Potoku. Kulminuje w 7,4 km tejże grani, będąc przy okazji zwornikiem dla trzeciorzędnego, niskiego (najwyższy szczyt 769 m n.p.m.), lecz długiego grzbietu, w którym wznoszą się m.in. Stawiska oraz Trzy Kopce. Partie szczytowe po wschodniej i południowej stronie nie zalesione. Bezleśne są również zachodnie zbocza.
   Na poszczególnych graniach najbliższymi sąsiadami Barnowego Lasu są: w północno - wschodnim grzbiecie Pusta Wielka (0,9 km | <-> 204 m), w południowo - zachodniej Zubrzy Wierch (1,6 km | <-> 3 m), a w południowej Stawiska (1,7 km | <+> 193 m).
   Etnografowie pochodzenie nazwy tłumaczą w dwojaki sposób. Pierwsza teza sugeruje, iż nazwa ta pochodzi od nazwiska Baran (niedaleko przepływa Baraniacki Potok), druga wersja mówi, że pochodzi od wsi Barnowiec (na południowy-zachód od Łabowej), gdzie być może mieściły się tereny do pasania owiec i bydła z tej wsi.
   Spod szczytu spływa: 8 strumyków do Żegiestowskiego Potoku, 1 do Baraniackiego Potoku oraz 2 do Wierchomlanki. 200 m od wierzchołka biegnie czarny szlak Żegiestów → Pusta Wielka.
opr. Wojtek Bajak
 
COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <